ogrodyswiata.com.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i wnętrzach.

Dom

Jak wybrać doniczki balkonowe na balustradę?

Jak wybrać doniczki balkonowe na balustradę?

Doniczki balkonowe na balustradę to produkty, które są bardzo przydatne podczas tworzenia aranżacji na balkonach. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich wyboru oraz odpowiedniego dopasowania.

Dopasowanie do rośliny

Wśród najważniejszych aspektów związanych z wyborem doniczek na balustradę można wskazać ich odpowiednie dopasowanie do konkretnych gatunków roślin. Wielkość pojemnika powinno się dostosować do rozmiarów rośliny, która będzie w nim rosła. Istotne jest, aby od razu po zakupie przesadzić roślinę do nowej doniczki. Jeśli się tego nie zrobi to jej wzrost może nie być efektywny.

Liczba doniczek

Kolejną istotną kwestią podczas dobierania doniczek na balkon jest ich liczba. Ilość doniczek w dużej mierze zależna jest od rodzaju kwiatów, jakie planuje się zasadzić. Ten sam gatunek rośliny z powodzeniem można umieścić w jednej, większej doniczce. Natomiast kilka różnych roślin powinno się także rozdzielić na kilka mniejszych doniczek. Dzięki temu poszczególne gatunki będą miały optymalne warunki do rozwoju.

Mocowanie doniczek

Doniczki balkonowe na balustradę powinny mieć również odpowiednie mocowanie, które będzie miało wpływ na stabilność tego rozwiązania. Doniczki powinno się mieć możliwość umieścić zarówno na okrągłych, jak i prostokątnych barierkach. Uchwyty doniczek są tworzone z dość zróżnicowanych materiałów. Wśród nich można wymienić uchwyty z tworzyw sztucznych, ale także metalowe haki. Oprócz tego możliwe jest wykorzystanie również doniczek ze specjalnymi wgłębieniami w dnie, które będą ułatwiały ich montaż.

Odpowiedni materiał

Doniczki na balustradę również mogą być tworzone z dość zróżnicowanych materiałów. Dzięki temu poszczególne modele będą się prezentować nieco odmiennie. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć tradycyjne doniczki drewniane oraz wiklinowe, ale także modele ceramiczne oraz gliniane. W sklepach można znaleźć również doniczki wyprodukowane z tworzyw sztucznych, a także z metalu o podwyższonych parametrach jakościowych. Materiał doniczki powinno się dostosować do gatunku sadzonej rośliny, ale także specyfiki balkonu lub tarasu.

Design doniczki

Doniczki balkonowe na balustradę, które są dostępne w sprzedaży, różnią się między sobą również designem. Styl ich wykonania powinien być dopasowany do stylu, w jakim został zaaranżowany dany balkon. W przypadku nowoczesnych balkonów doskonale sprawdzą się proste modele doniczek, które będą się prezentowały minimalistycznie. Klasyczne doniczki będą doskonałym rozwiązaniem na balkony urządzone w eleganckim stylu. Natomiast podczas tworzenia rustykalnych aranżacji bardzo dobrym wyborem będą doniczki stworzone z plecionki.

Kolor doniczek

Doniczka na balustradę jest produktem dostępnym w wielu zróżnicowanych wariantach kolorystycznych. Dlatego warto dostosować swój wybór do kolorystyki balkonu, ale także kwiatów, które będą zasadzone w danej doniczce. Możliwe jest również skorzystanie z uniwersalnych barw doniczek, takich jak na przykład biel, czerń lub szarość. Doniczki na balustradach są widoczne z daleka, dlatego można ich kolorystykę dostosować także do wyglądu elewacji zewnętrznej.

BROWARMIA

Udostępnij