ogrodyswiata.com.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i wnętrzach.

Dom

Z czego budować dom w 2022 roku?

Z czego budować dom w 2022 roku?

Każdy, kto planuje budowę domu w 2022 roku, staje przed dylematem, z czego budować dom. Na rynku jest ogromny wybór materiałów budowlanych i tylko od nas tak naprawdę zależy, jaki wybierzemy. Jak ważna jest to decyzja nie trzeba chyba nikomu powtarzać. Przecież to od wyboru odpowiednich materiałów do budowy domu będzie zależała solidność konstrukcji budynku, a także koszt budowy. Jaki więc materiał do budowy domu będzie najlepszy? Czy lepiej wybrać beton komórkowy, pustaki ceramiczne, czy może drewno?

Najczęściej wybierane materiały przy budowie domu w 2022 roku

Podczas wyboru najlepszych materiałów do budowy domu warto sprawdzić, jakie najczęściej wybierali inni inwestorzy. Bez wątpienia Polacy nadal chętnie budują domy w technologii murowanej, a materiały budowlane, jakich używają do ich wzniesienia, to przeważnie pustaki ceramiczne oraz beton komórkowy. W ostatnim jednak czasie coraz częściej klienci wybierają nowoczesne komponenty, takie jak keramzytobeton czy silikaty. Ogromną zaś popularnością cieszą się obecnie domy drewniane o konstrukcji szkieletowej lub z bali.

Oczywiście decyzja, z czego budować dom, nie może być podjęta w ostatniej chwili. Warto dokonać tego wyboru już na etapie wybierania projektu domu. Każdy materiał cechuje się odmiennymi parametrami, a różną się przede wszystkim wymiarami elementów i sposobem montażu, izolacyjnością cieplną i akustyczną oraz ognioodpornością.

Najważniejszym czynnikiem podczas budowy domu jest energooszczędność. To właśnie z tego powodu projektanci planują użycie odpowiednich materiałów do budowy ścian zewnętrznych, aby spełniały najnowsze wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła.

Z czego budować ściany domu?

Tradycyjnym wyborem podczas budowy ściany domu są elementy ceramiczne. W ich skład wchodzą pustaki i cegły, powstające w procesie wypalania gliny. Cechuje je niska nasiąkliwość, trwałość oraz dobra izolacyjność cieplna.

W przypadku ceramiki poryzowanej, jej zawartość to nie tylko glina, ale także trociny i mączka drzewna. Dzięki temu wykazuje ona zdecydowanie lepsze parametry termoizolacyjne.

Co w takim razie jest lepsze – pustak czy cegła? W przypadku cegieł, charakterystyczna dla nich jest wytrzymałość na ściskanie, poza tym są stosunkowo niewielkimi elementami. Pustaki ceramiczne zaś są zdecydowanie większe, choć jednocześnie lżejsze. To sprawia, ze o wiele szybciej można z nich postawić mury, montując je na pióro i wpust. Dzięki większym otworom mają lepsze parametry, jeśli chodzi o termoizolację. W obecnych czasach cegły stosuje się przeważnie do stawiania ścian nośnych budynku.

Drewno jako materiał do budowy domu

Bardzo dużo mówi się w dzisiejszych czasach o ekologii. Z tego też powodu dobrym pomysłem będzie budowa domu z drewna. Dość popularne są ostatnio domy z bali, a najczęściej wykorzystuje się gatunki drzew iglastych. Oczywiście ściany muszą być dodatkowo izolowane, a stosowana jest do tego wełna mineralna. Zaletą domów z bali jest szybki czas budowy oraz niski koszt inwestycji.

Udostępnij