ogrodyswiata.com.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i wnętrzach.

Ogród

Jakie zastosowanie ma rewelacyjne wapno ogrodowe?

Jakie zastosowanie ma rewelacyjne wapno ogrodowe?

Wapno ogrodowe od wielu lat wykorzystywane jest przy pielęgnacji roślin, dlatego też warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Wbrew pozorom wapno wykorzystywane jest nie tylko do nawożenia, czy też do wprowadzania do gleby drogocennych pierwiastków, które są niezbędne roślinom.

Szerokie zastosowanie

Ogrodnicy coraz częściej wykorzystują wapno ogrodowe do odkwaszania gleby. Mowa tutaj oczywiście o podwyższeniu niskiego pH. Jak powszechnie wiadomo wapno wykorzystywane jest także do zimowego bielenia pni drzew. Olbrzymia popularność i szerokie zastosowanie wapna ogrodowego wynika z bardzo atrakcyjnej ceny. Za jeden kilogram wapna trzeba zapłacić od 3 do 5 zł. Do największych zalet należy zaliczyć również prostą aplikację i dużą dostępność. Ogrodowe wapno bez problemu można kupić w każdym dobrym sklepie ogrodniczym.

Jak prawidłowo stosować wapno ogrodowe?

Zakup wapna ogrodowego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo skorzystać z jego olbrzymiego potencjału. Najprostsze jest oczywiście nawożenie wapnem gleb kwaśnych i lekko kwaśnych. Za pomocą specjalnego kwasomierza można szybko sprawdzić aktualny stan pH. W sklepach dostępne jest najczęściej rewelacyjne wapno w formie tlenkowej, które błyskawicznie działa. Dzięki wapniowaniu jak sama nazwa wskazuje można glebie dostarczyć odpowiednią ilość wapnia. Jest to jeden z niezbędnych pierwiastków dla roślin. W dużej mierze to właśnie dzięki temu pierwiastkowi rośliny i drzewa nie mają żadnych problemów z pobieraniem magnezu, fosforu i potasu. Warto wspomnieć również o tym, że wapno wykazuje drogocenną zdolność do wiązania metali ciężkich. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że dzięki wapnu można zmienić strukturę gleb ciężkich i gliniastych.

O czym należy pamiętać?

Jak wspomniano powyżej wapno ogrodowe występuje w postaci pylącego się proszku. Między innymi dlatego też najlepiej stosować wapno bezpośrednio na wilgotną glebę. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać bezwietrzny dzień. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy warto wymieszać proszek z glebą. Jeden kilogram wapna ogrodowego bez problemu wystarczy do nawożenia około 10 m2 gleby. Dawkowanie należy dostosować do zaleceń producenta. Ogrodnicy polecają wapnowanie przeprowadzić w sezonie jesiennym. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że nie zaleca się łączenia wapnowania z azotowaniem gleby. Specjaliści na każdym kroku wyraźnie zaznaczają, że glebę najlepiej wapnować co 2-3 lata. Przed posypaniem gleby należy oczywiście dokonać jej szczegółowej analizy.

STUDIO-OBSESSION

Udostępnij