ogrodyswiata.com.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i wnętrzach.

Ogród

Najszybciej rosnące rośliny do ogrodu i nie tylko

Najszybciej rosnące rośliny do ogrodu i nie tylko

Ogród jest miejscem, w którym chętnie odpoczywamy, szczególnie po ciężkim i wyczerpującym dniu w pracy. Oczywiście wszystko to z powodu otaczającej nas zieleni. A co w przypadku, kiedy dopiero zaczynamy tworzyć naszą zieloną strefę relaksu? Czy trzeba będzie czekać kilka lat, aby zobaczyć piękną zieleń, czy może da się to zrobić szybciej. Warto w takim przypadku postawić na szybko rosnące gatunki roślin i móc cieszyć się pięknymi widokami.

Najszybciej rosnące rośliny na świecie

Bambus, to bodajże najszybciej rosnąca roślina na świecie. Potrafi urosnąć do 2 m w ciągu doby, więc jej przyrost jest widoczny każdego dnia. Mamy do czynienia ze 130 różnymi gatunkami bambusa, a ich podstawowe grupy to bambusy drzewiaste oraz bambusy zielne. I to właśnie bambusy drzewiaste osiągają największe rozmiary, nawet do 50 m wysokości. Oczywiście najlepszym rodzajem bambusa będzie bambus zielny, jeśli mówimy o naszym klimacie. W przypadku tej odmiany bambusa osiąga ona wysokość maksymalnie do 6 m. Najczęściej stosuje się je do tworzenia żywopłotów, a także lasów bambusowych. Stanowiska słoneczne lub lekko zacienione to najlepszy wybór, jeśli chcemy posadzić bambus. Ten gatunek należy regularnie i dosyć obficie podlewać, aby nie przesuszyć korzeni. Dlatego warto pamiętać, aby gleba była bogata w składniki odżywcze oraz była przepuszczalna. Nie można także zapominać o stosowaniu nawożenia przynajmniej 2-3 razy w miesiącu.

Najszybciej rosnące rośliny w ogrodzie

Do najszybciej rosnących roślin w ogrodzie możemy zaliczyć róże pnące. Są to najpopularniejsze gatunki róż, jakie uprawiane są na całym świecie. Posiadają dziesiątki, a nawet setki kwiatów i w kompilacji z ogromnymi rozmiarami samego krzewu potrafią ozdobić każdy ogród. Ramblery są grupą róż, które tak naprawdę najszybciej wypuszczają swoje pędy, co czyni je najszybciej rosnącymi roślinami, które można posadzić w ogrodzie.

Jodła kalifornijska rozwija się w piękny, równy, a także zwarty stożek, co uwidocznione jest piętrami gałęzi, a także szpicem drzewa. Odmiana Argentea rośnie, według niektórych źródeł, nawet do 45 cm rocznie. Cechą charakterystyczną jodły kalifornijskiej są szyszki, które przed dojrzewaniem potrafią przyjmować bardzo ciekawe kolory, na przykład fioletowy lub bordowy. To z pewnością urozmaici dodatkowo ogród.

Szybko rosnące krzewy

Najlepszym wyborem do niedużych ogrodów będą mniejsze drzewa o ażurowej koronie, na przykład sumaki octowe. Dobry pomysłem będą także brzozy, szczególnie brzozy pożyteczne lub odmiany brzozy brodawkowatej. Krzewy zaś są idealne do tworzenia struktury ogrodu. Szybko rosnącym krzewem jest dereń biały, który jest bardzo piękny i ma dekoracyjne liście. Zimą zaś ozdobą ogrodu może być dereń biały o pędach złocistych.

Szybko rosnące krzewy, to przede wszystkim pęcherznica złocista, berberysy, a także różne odmiany bzu czarnego oraz kwitnąca forsycja. Nad wodą najlepiej sprawdzą się wierzby. lub sachalińska „Sekka”. Do szybko rosnących krzewów możemy zaliczyć także pęcherznicę purpurową.

Udostępnij