ogrodyswiata.com.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i wnętrzach.

DomOgród

Jaki sekator wybrać do ogrodu?

Jaki sekator wybrać do ogrodu?

Podczas prac w ogrodzie niezwykle przydatne są sekatory, które służą do cięcia gałęzi. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich wyboru.

Sekatory krótkie

Wśród różnych rodzajów sekatorów można wskazać sekatory krótkie. Są to dość małe produkty, dzięki czemu są bardzo poręczne. Przeznaczone są głównie do cięć gałęzi, które nie mają zbyt dużych przekrojów. Dlatego najczęściej wykorzystywane są w przypadku młodych pędów, zarówno na drzewach, jak i krzewach. Sekatory krótkie z powodzeniem można używać wyłącznie jedną ręką.

Sekatory długie

Kolejnym rodzajem sekatorów są produkty długie. Są one przeznaczone do cięcia grubszych gałęzi w starszych drzewach i krzewach. Są one dwuręczne, dlatego najlepiej w ich przypadku używać dwóch rąk do korzystania. Rączki w sekatorze długim mogą sięgać nawet jednego metra, dzięki czemu ich zasięg jest spory. Bez przeszkód można nimi obcinać nawet gałęzie wysokich drzew. W sprzedaży znajdują się także modele sekatorów długich z dodatkowymi funkcjonalnościami. Wśród nich można na przykład wskazać regulację siły cięcia.

Sekatory tyczkowe

Sekator do gałęzi może również występować w formie tyczkowej. Są to tak zwane sekatory z wysięgnikiem, w których ostrza są zlokalizowane na specjalnych tyczkach. Produktem można sterować poprzez wykorzystanie linki, która jest przyczepiona do ostrza. Dzięki używaniu sekatorów tyczkowych możliwe jest obcinanie gałęzi nawet w wysokich drzewach, bez konieczności korzystania z drabiny. Zasięg produktu uzależniony jest od jego specyfikacji, dlatego warto zwrócić uwagę na ten fakt podczas zakupu sekatora.

Sekatory nożycowe

Wśród różnych rodzajów sekatorów ogrodowych można wskazać także sekatory nożycowe. Są one wyposażone w dwa ostrza, które są niezwykle skuteczne podczas cięcia pędów i gałęzi. Sekator ogrodniczy tego rodzaju gwarantuje wykonywanie bardzo dokładnych oraz precyzyjnych cięć. Dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku młodych drzew oraz krzewów. Jednak można go używać również do obcinania starszych okazów i na pewno sprawdzi się bardzo dobrze.

Sekatory kowadełkowe

Oprócz sekatorów nożycowych w sprzedaży można znaleźć również modele kowadełkowe. Są one wyposażone w jedno ostrze, co sprawia, że są mniej dokładnie niż sekatory z dwoma ostrzami. Dlatego cięcia tych sekatorów są uznawane za mniej dokładne oraz mniej precyzyjne. Wymagają używania mniejszej ilości siły niż sekatory nożycowe. Jednak idealnie sprawdzają się w przypadku cięcia starszych okazów drzew i krzewów. Można je również z powodzeniem wykorzystywać do cięcia pędów i gałęzi zdrewniałych.

Udostępnij