ogrodyswiata.com.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i wnętrzach.

LifestyleOgród

Kiedy i jak posadzić tuje

Kiedy i jak posadzić tuje

Tuje to bardzo wytrzymałe i łatwe w uprawie rośliny iglaste. Bardzo często ludzie wykorzystują je jako żywopłoty, aby osłonić się przed ciekawskim wzrokiem sąsiada, a także przed wiatrem. Dlaczego są tak popularne w Polsce? Przede wszystkim dlatego, że są mrozoodporne, a ponadto łatwo się je pielęgnuje i tak naprawdę mają małe wymagania. Tuje, czyli inaczej żywotniki, są bardzo cenionymi roślinami ozdobnymi, dzięki różnorodnym formom oraz zwartej budowie, a także interesującemu ubarwieniu. Najbardziej popularnymi odmianami są brabant, szmaragd oraz spiralis. Jak już wspomnieliśmy, idealnie nadają się jako żywopłoty, choć najczęściej wybiera się je jako osłony przed wiatrem. Sadzonki w donicach mogą tworzyć piękną dekorację na balkonach, tarasach oraz schodach zewnętrznych.

Kiedy sadzić tuje?

Jaki jest najlepszy czas na sadzenie tui? Przede wszystkim kupując krzewy, których bryła korzeniowa znajduje się w doniczce z ziemią, należy pamiętać, aby je sadzić od wiosny do jesieni. Inaczej jest w sytuacji, kiedy żywotniki wykopane zostały ze szkółki i mają nieosłoniętą bryłę korzeniową. Wtedy najlepiej jest je sadzić do gruntu, zanim na gałęziach pojawią się nowe pąki. Przeważnie jest to czas od połowy kwietnia do połowy maja lub gdy zakończy się okres intensywnego wzrostu, czyli od września do października. Jednakże w obu tych przypadkach należy przestrzegać granicznego terminu, jakim jest koniec października, tak aby roślina nie przeszła w stan całkowitej wegetacji zimą. Tuja musi mieć możliwość wytworzenia w ziemi nowych korzeni, zanim nastanie zima.

Gdzie sadzić tuje?

Tuje są niezwykle odporne na zmienne warunki atmosferyczne i bardzo łatwo się je uprawi. Sprawia to, iż mogą one rosnąć w niemal każdych warunkach, a także na większości typów podłoża. Jednakże jeśli chcemy, aby były ładnie wybarwione i szybko przyrastały, a także zgęstniały, najlepiej wsadzać je do gruntu w miejscach bardzo nasłonecznionych lub lekko zacienionych. W przypadku odmian o żółtych łuskach, posadzenie ich w cieniu kończy się brakiem ciekawej barwy. Warto także pamiętać, że tuje w suchej i jałowej ziemi bardzo marnieją i często się nie przyjmują. Z tego też powodu gleba pod tuje zawsze powinna być żyzna, lekko wilgotna i przede wszystkim przepuszczalna oraz próchnicza.

Jak posadzić tuje?

Zastanawiając się jak gęsto sadzić tuje, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, co chcemy postawić. Czy ma być to żywopłot, czy raczej grupa tui, która będzie przyszłą ozdobą ogrodu. O ile w pierwszym przypadku, chcąc uzyskać zbity oraz jednolity po przycięciu zielony płot, odległość powinna być niewielka. Ponadto roślina, aby się rozrosła na boki, musi być sadzona w pewnej odległości od siebie.

Jaki więc odległość powinna być pomiędzy roślinami w przypadku brabantu oraz tui szmaragdowych? W przypadku odmiany szmaragdowej, najlepszą odległością pomiędzy krzewami będzie około 50 cm. Jeżeli chcemy stworzyć zwarty zielony mur z odmiany Brabant, a ona bardziej rozrasta się na boki, to odległość powinna wynieść około 80 cm.

Udostępnij