Balkon to przestrzeń odpoczynku, suszenia prania i uprawy roślin. Ta ostatnia funkcja otwiera drzwi na wiele możliwości. Nie musimy ograniczać się tylko do montowania kwiatów na balustradzie lub w doniczkach stojących. Ciekawym urozmaiceniem tej przestrzeni może być szklarnia balkonowa. Dzięki niej chronimy rośliny przed niekorzystnymi warunkami oraz zwiększamy nasze plony.
Do czego służy szklarnia balkonowa?
Szklarnie kojarzą się nam przede wszystkim z ogrodami, albo masową hodowlą roślin. Szklarnia balkonowa spełnia to samo zadanie, jednak różnica jest taka, że jest mniejsza i mogą z niej korzystać mieszkańcy bloków. Można w niej uprawiać zioła, warzywa, owoce i kwiaty. Co pozwala na samodzielne hodowanie roślin i czerpanie z nich korzyści.
Przeważnie decydując się na warzywa balkonowe, ograniczamy się do tych mniej wymagających jak np. szczypiorek, ogórek, pomidory (również koktajlowe), rzodkiewka i sałata. Szklarnia balkonowa umożliwia rozszerzenie uprawy również o te, które potrzebują specjalnego traktowania, jak np. papryka i różne zioła.
Samodzielna hodowla daje nam większą kontrolę nad tym, co jemy. Dzięki niej spożywane przez nas produkty mogą być wolne od chemicznych wspomagaczy. Kolejnymi zaletami są: wydłużenie okresu wegetacji roślin, poprawa warunków ich rozwoju i przyspieszenie czasu produkcji owoców.
Równie dobrym zastosowaniem będzie przeznaczenie szklarni balkonowej pod egzotyczne rośliny. Wymagają one większej wilgoci i wyższej temperatury, a takie warunki z pewnością można osiągnąć przy użyciu szklarni.
Jaką szklarnię wybrać?
Główną cechą szklarni balkonowej jest jej niewielki rozmiar, dzięki czemu można z niej korzystać mieszkając w bloku. Wybierając model pod własne potrzeby, przede wszystkim trzeba określić, jaką przestrzenią dysponujemy.
W pierwszej kolejności kierujmy się dostępnością i bezpieczeństwem. Następnie zwróćmy uwagę na nasłonecznienie. Najlepsze warunki zagwarantuje balkon po stronie południowej, ponieważ jest ona najbardziej oświetlona i najcieplejsza.
Zastanów się, jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni. Na rynku spotkamy się z egzemplarzami parapetowymi, przyściennymi lub w postaci wysokiej szafy. Ta ostatnia wydaje się być najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Wyposażenie w półki sprawia, że możemy umieścić rośliny na różnych poziomach, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Dodatkowo takie szafy nie są ciężkie, więc bez problemu można je przestawić w inne miejsce.
Sprawdź też informacje na temat sposobu otwierania szafki – od góry lub od frontu. Jeśli będzie to szafka z półkami, raczej spotkasz się z tym drugim rozwiązaniem. Mogą to być drzwiczki, albo ściana z zaczepami, które umożliwiają regulację dostępu powietrza do szklarni.
Szklarnia balkonowa niezależnie od modelu może być dobrą inwestycją we własne zdrowie. Pozwoli na samodzielne uprawianie roślin bez dodawania chemicznych wspomagaczy. Umożliwi również powiększenie domowego ogródka o kwiaty, warzywa i owoce, które dotąd nie miały dobrych warunków do rozwoju. Jest to zatem zakup, który warto rozważyć.